
Microtek SUPER POWER NEW 700 12V Pure Sine Wave Inverter 600VA/550Watt
SKU: 899-C31-0700
₹4,269Select Tenure
Down Payment
0% — ₹0Monthly EMI
₹712/month
for 6 months
✓ No Cost EMILoan Amount
₹4,269
Total Interest
₹0 (Free!)
Total Payable
₹4,269
Available on
EMI is processed at checkout via your bank/card. No-cost EMI means 0% interest — the discount is pre-adjusted in the price. Final EMI is subject to bank approval.
About This Product
The SmartHybrid UPS Series is powered by advanced SHE IC Technology, offering a true sinewave output for noiseless operation, enhanced load handling, and extended backup time. It’s designed to reduce the buzzing and beeping sounds typical of older UPS systems. With features like an in-built bypass switch, Intelli Battery Gravity Management (IBGM), ultra-sonic switching, variable charging (10A to 21A), and compatibility with all battery types, including lithium and tubular, it ensures quiet and efficient power delivery.
Input Voltage
Inv. Mode: 80V-290V, UPS Mode: 180V-265V
Output Voltage
Mains Mode: Same as Input, Backup Mode: 230V ± 10%
Output Frequency
UPS Mode: 50Hz ± 0.1Hz
Key Highlights
Technology- Sinewave
VA Range- 715
Battery Support- Lithium, tubular, flat & smf
variable charging (10-20A)
Product Features (3)
Compatible with all types of batteries
Resettable circuit breaker
Warranty - 3 years
Specifications
| Input Voltage | Inv. Mode: 80V-290V, UPS Mode: 180V-265V |
| Output Voltage | Mains Mode: Same as Input, Backup Mode: 230V ± 10% |
| Output Frequency | UPS Mode: 50Hz ± 0.1Hz |
| Switching | Automatic (from Mains to UPS & UPS to Mains) |
| Output Waveform | Mains Mode: Same as Input, Backup Mode: PURE SINEWAVE |
| Battery Charging Current | 10A/12A/15A/20A variety of current types can be selected. |
| Battery Type Selection Options | TUB/SMF/FLA-LC/LITHIUM |
| Protections | Overload/Short Circuit, Overcharge/DC High Voltage/Over Temp./Backfeed |
| UPS Transfer Time | ≤ 15msec. |
| Browns Out Mains Voltage | 80 ± 10V |
| Technology | Microcomputer-Based Intelligent Control Design |
| Auto Reset Feature | Yes |
| Operating Temp. | 0°C - 45°C |
Category: Inverter