
MICROTEK ONLINE UPS 6KVA 1PH:1PH 192V MAX+
SKU: 899-601-6001
₹66,870Select Tenure
Down Payment
0% — ₹0Monthly EMI
₹11,145/month
for 6 months
✓ No Cost EMILoan Amount
₹66,870
Total Interest
₹0 (Free!)
Total Payable
₹66,870
Available on
EMI is processed at checkout via your bank/card. No-cost EMI means 0% interest — the discount is pre-adjusted in the price. Final EMI is subject to bank approval.
About This Product
Pure Sinewave Output Ratings starting from 6500i/96V to 11000i/180V Micro Processor based PWM Technology using Hi-Grade IGBTs Advance Battery Management (ABM) for Longer Battery Life and Quick Charging Static UPS with LCD Display Best Suited for most High Capacity Sophisticated Applications. Generator Compatible. In-built TDR (Time Delay Relay). Advantages of using Microtek Online UPS Emergency Power Supply: - Whenever there is a power outage or shutdown, the UPS stands as a reliable and reliable power source. You can continue your work by using UPS or Batteries in the uncertain state of remote power disconnection. Protects the Voltage Sensitive Device from Bad Electricity: - You can detect power fluctuations in variable power leading to damage to the gadgets. The uninterruptible power supply provides stable output by controlling power fluctuations. Provides Surgical Protection: - In the event of a power outage, UPS detects improper power supply and stops direct power supply. Then it gives us stable energy from its stock. It prevents the cause of damage to the devices due to power supply interruptions. Battery Life Save: - You can continue working in operating mode even when the power is off as it keeps charging every time you connect the UPS to the battery.
CAPACITY
6000VA/4800W
DC VOLTAGE
Default= 192DC Adjustable= 216VDC & 240 VDC
PHASE
1 PHASE IN ~ 1 PHASE OUT
Key Highlights
Unity Power Factor Output With 20-Battery Option.
High Efficiency up to 94% & True Double-Conversion.
DSP technology guarantees High Performance.
Product Features (2)
Wide Input Voltage Range (110-300 VAC) & Light Weight UPS
Active Input Power Factor Correction 0.99
Specifications
| CAPACITY | 6000VA/4800W |
| DC VOLTAGE | Default= 192DC Adjustable= 216VDC & 240 VDC |
| PHASE | 1 PHASE IN ~ 1 PHASE OUT |
| NOMINAL VOLTAGE | 208/220/230/240 VAC |
| VOLTAGE RANGE | 110~300VAC + 3% at 50% Load 176~300VAC + 3% at 100% Load |
| FREQUENCY RANGE | 46~54 Hz |
| POWER FACTOR | > 0.99 @ 100% Load |
| TOTAL HARMONIC DISTORTION THD(!) | <4% @ 100% Load <6% @ 50% Load |
| OUTPUT POWER FACTOR | Default = 0.8, Optional = 0.9 with Battery, 1 With 20-Battery |
| NOMINAL VOLTAGE | 280*/220/230/240 VAC |
| AC VOLTAGE REGULATION | + 1% (Battery Mode) |
| FREQUENCY RANGE | 46~54Hz (Synchronized Range) 50Hz + 0.1 Hz (Battery Mode) |
| CURRENT CREST RATIOCURRENT CREST RATIO | 3:1 (Max) |
| HARMONIC DISTORTION | < 1% THD (Linear Load) : < 4% THD (Non-Linear Load) |
| OVERLOAD CAPABILITY | AC MODE : 100%-110% : 10 Min ; 110%-120%: 5 Min ; >130% : 10 Sec |
| AC MODE TO BATTERY MODE | ZERO |
| INVERTER TO BYPASS | ZERO |
| WAVEFORM (BATTERY MODE) | PURE SINE WAVE |
| EFFICIENCY | AC MODE: 94% , BATTERY MODE: 91% |
| BATTERY TYPE | VRLA / SMF |
| NUMBERS OF BATTERY | Default: 16 Nos. - Adjustable: 18 & 20 Nos. |
| CHARGING CURRENT (MAX.) | 4.0 A |
| CHARGING VOLTAGE | (13.65 VDC x Battery Number) + 1% |
| DIMENTIONS PRODUCT (LxWxH) | 555x250x830 (in mm) |
| NET WEIGHT PRODUCT (Kgs) | 32.5 Kgs. |
| OPERATING HUMIDITY / TEMP. | 20-90% RH & Non-Condersing / 0.40°C |
| NOISE LEVEL | Less Than 55dB @ 1 Meter |
| LCD INDICATION | UPS Status, Load Leval, Battery Level, Input/Output Volate, Input/Optpur Freq. / Discharge Timer / Fault Status |
| SMART RS-232 OR USB | Supports Windows® 2000/2003/XP/Vista/2008/7/8/10 Linux & Mac |
| OPTIONAL SNMP | Power Management From SNMP Manager and Web Browser |
Category: ONLINE UPS