
MICROTEK ON LINE UPS 1KVA 1PH:1PH 36V MAX+
SKU: 899-601-1001
₹20,705Select Tenure
Down Payment
0% — ₹0Monthly EMI
₹3,451/month
for 6 months
✓ No Cost EMILoan Amount
₹20,705
Total Interest
₹0 (Free!)
Total Payable
₹20,705
Available on
EMI is processed at checkout via your bank/card. No-cost EMI means 0% interest — the discount is pre-adjusted in the price. Final EMI is subject to bank approval.
About This Product
Microtek High Frequency Online UPS provides Uninterrupted Pure Power for Critical Applications such as Computer Network, Servers, Cyber Cafes, ATM Machine, Labs etc. MAX+ Online UPS Series system, commonly called the Double conversion system, begins by converting AC power to a stable DC, and then converts back to AC, in order to maintain a significant load, with a stable sinusoidal output, from the input line via AC. / DC converter, or from batteries if power fails. Rated Capacity: 1 KVA Phase: Single Phase In, Single Phase Out Emergency Power Supply: - Whenever there is a power outage or shutdown, the UPS stands as a reliable and reliable power source. You can continue your work by using UPS or Batteries in the uncertain state of remote power disconnection. Protects the Voltage Sensitive Device from Bad Electricity: - You can detect power fluctuations in variable power leading to damage to the gadgets. The uninterruptible power supply provides stable output by controlling power fluctuations. Provides Surgical Protection: - In the event of a power outage, UPS detects improper power supply and stops direct power supply. Then it gives us stable energy from its stock. It prevents the cause of damage to the devices due to power supply interruptions. Battery Life Save: - You can continue working in operating mode even when the power is off as it keeps charging every time you connect the UPS to the battery.
MODEL
1KVA Max+
RATED CAPACITY
1KVA
INPUT VOLTAGE RANGE (Load <50%)
110 ~ 300 V (± 5 %)
Key Highlights
High Frequency and Double Conversion Online Technology.
High End IGBT Based.
High End Micro Controller Based.
Product Features (2)
Wide Input Voltage Range
Advanced PFC Technology
Specifications
| MODEL | 1KVA Max+ |
| RATED CAPACITY | 1KVA |
| INPUT VOLTAGE RANGE (Load <50%) | 110 ~ 300 V (± 5 %) |
| INPUT VOLTAGE RANGE (Load >50%) | 160 ~ 295 V (± 5 %) |
| FREQUENCY | 40 ~ 70 Hz |
| PHASE | Single Phase with Ground |
| POWER FACTOR | ≥0.99 @ full load |
| OUTPUT VOLATGE RANGE | 208 / 220 / 230 / 240 V AC |
| FREQUENCY RANGE (Synchronized Range) FREQUENCY RANGE (Battery Mode) | 47 ~ 53 Hz or 57 ~ 63 Hz 50 Hz ± 0.1 Hz or 60Hz ± 0.1 Hz |
| THD (Linear Load) | ≤2% |
| THD (Non Linear Load) | ≤4% |
| OVERLOAD | 105% -110%, -10 Min 110%-120% -5 Min > 130% -10 Sec |
| CREST FECTOR | 3:1 (Max) |
| SHORT CIRCUIT PROTECTION | 5 cycles turn Off Inverter, no transfer to Bypass, provide Alarm (AC Mode), 5 cycles turn Off Inverter, provide Alarm(Battery Mode), Input Fuse blown or Breaker action |
| WAVEFORM | PURE SINE WAVE |
| TRANSFER TIME (AC Mode to Battery Mode) (Inverter to Bypass) | ZERO <4ms |
| EFFECIENCY | 85%~ 92% |
| DC VOLTAGE | 36 V |
| CHARGE CURRENT | 9.5 Amps |
| COMMUNICATION INTERFACE | RS232,SNMP (Optional) |
| INDICATION | LCD Display |
| NOISE LEVAL | Less than 50dBA @ 1 Meter (With Fan Speed Control) |
| UPS OVERLOAD / UPS SHORT CIRCUIT | 110% / 300% |
| WARRENTY | TWO YEARS |
Category: ONLINE UPS