
MICROTEK JUMBO UPS - JM SW 8000+/72V
SKU: 899-101-8000
₹36,758Select Tenure
Down Payment
0% — ₹0Monthly EMI
₹6,126/month
for 6 months
✓ No Cost EMILoan Amount
₹36,758
Total Interest
₹0 (Free!)
Total Payable
₹36,758
Available on
EMI is processed at checkout via your bank/card. No-cost EMI means 0% interest — the discount is pre-adjusted in the price. Final EMI is subject to bank approval.
About This Product
Microtek UPS JM SW 8000+/72V Working Power 7KVA is DSC Based Intelli Pure Sinewave Jumbo UPS Model for Small Offices and Home Applications which ensures Noiseless, Safe and Efficient Performance. It is DSC based Intelligent Control Design using latest state-of-the art Technology. It also comes with Additional Features like Battery Selection Mode Switch for selecting Tubular, Standard & Local Battery for Quick Charging and Longer Battery Life with Enhanced Backup.
Capacity / Rating
7KVA / 5600W
Standard Input Voltage
100V~280V
Narrow Input Voltage
180V~260V
Key Highlights
DSP/High-end micro controller based PWM technology using MOSFET: DSP/High-end micro controller used where the internal digital frequency control is at a speed of as high as 40 MIPS (millions instructions per Second).
ACEC (Analog Compare Error Correction) technology based PWM for the generation of Pure Sine wave: Using ACEC technology the PWM is corrected
Product Features (2)
Boost Based PWM Controlled Intelligent Multistage Battery Management Charging Technology. The input power factor maintains 0.85 which reduce the electricity bills
Protections: Wiring Fault, Overload, Short Circuit, Battery low, Reverse Phase, Reverse Battery Protection.
Specifications
| Capacity / Rating | 7KVA / 5600W |
| Standard Input Voltage | 100V~280V |
| Narrow Input Voltage | 180V~260V |
| Output Voltage on Main Mode | Same as Input |
| Output Voltage on UPS mode | 220V+10% |
| Output Frequency on UPS Mode | 50Hz+0.5Hz |
| Efficinecy | >80% |
| Display | LCD/LED Display Indicator |
Category: High Capacity UPS