
MICROTEK JUMBO UPS -JM SW 6000+/72V
SKU: 899-101-6000
₹34,783Select Tenure
Down Payment
0% — ₹0Monthly EMI
₹5,797/month
for 6 months
✓ No Cost EMILoan Amount
₹34,783
Total Interest
₹0 (Free!)
Total Payable
₹34,783
Available on
EMI is processed at checkout via your bank/card. No-cost EMI means 0% interest — the discount is pre-adjusted in the price. Final EMI is subject to bank approval.
About This Product
Microtek UPS JM SW 6000+/72V Working Power 5.7KVA is DSC Based Intelli Pure Sinewave Jumbo UPS Model for Small Offices and Home Applications which ensures Noiseless, Safe and Efficient Performance. It is DSC based Intelligent Control Design using latest state-of-the art Technology. It also comes with Additional Features like Battery Selection Mode Switch for selecting Tubular, Standard & Local Battery for Quick Charging and Longer Battery Life with Enhanced Backup
MODEL UPS
JM SW 6000+/72V
Capacity / Rating
5.7KVA / 4560W
Standard Input Voltage
100V~280V
Key Highlights
DSP/High-end micro controller based PWM technology using MOSFET: DSP/High-end micro controller used where the internal digital frequency control is at a speed of as high as 40 MIPS (millions instructions per Second).
ACEC (Analog Compare Error Correction) technology based PWM for the generation of Pure Sine wave: Using ACEC technology the PWM is corrected.
Product Features (2)
Boost Based PWM Controlled Intelligent Multistage Battery Management Charging Technology. The input power factor maintains 0.85 which reduce the electricity bills.
Protections: Wiring Fault, Overload, Short Circuit, Battery low, Reverse Phase, Reverse Battery Protection
Specifications
| MODEL UPS | JM SW 6000+/72V |
| Capacity / Rating | 5.7KVA / 4560W |
| Standard Input Voltage | 100V~280V |
| Narrow Input Voltage | 180V~260V |
| Output Voltage on Main Mode | Same as Input |
| Environmental Parameters | Operating Temprature: 0~45*C / Acoustic Noise at 1 Mtr: <60dB Relative Humidity: MAX 95% Non Condensing / Thermal Management: Integrated cooling (Fan & Heat sink) |
| Battery charging current | Max Charge Current 20A+3A |
| Efficinecy | >80% |
| UPS Overload | 108% of the Rated Capacity |
| Display | LCD/LED Display Indicator |
Category: High Capacity UPS