
MICROTEK GTI 5KW-M12
SKU: 899-362-05KV
₹40,820Select Tenure
Down Payment
0% — ₹0Monthly EMI
₹6,803/month
for 6 months
✓ No Cost EMILoan Amount
₹40,820
Total Interest
₹0 (Free!)
Total Payable
₹40,820
Available on
EMI is processed at checkout via your bank/card. No-cost EMI means 0% interest — the discount is pre-adjusted in the price. Final EMI is subject to bank approval.
About This Product
Microtek Grid tied inverters, or GTI, are not a special type of DC to AC power inverter that is widely used in renewable energy systems. They are often used to power the grid that can be sold to an electrical company. For example, if within a month the Microtek Grid tied inverters system feeds 500 kilowatt hours on the utility grid, and of these 100 hours spent, they will receive compensation for an additional 400 hours. Policies regarding this 'complete rating' program vary depending on your location and the authorities in it. There are many different types of grids tied to the market today but Microtek Grid binding inverters form new and advanced technologies. Microtek Grid variants with high-frequency Inverter use a computer process that contains several different steps to convert power into high frequency AC, return to DC, and then AC again to the required output power. BENEFITS OF GRID-TIED SOLAR INVERTER 1. Significant reduction in electricity bills Since there are net meters, the consumer should only pay for the remaining electricity he uses, to ensure that the monthly debt is significantly reduced. Many of our customers are able to reduce their monthly bills by 90%. 2. Easy maintenance The removal of batteries from the grid system makes maintenance much easier. It also eliminates battery storage costs. 3. Sync with other energy sources These systems can also sync with a diesel generator on site. This is important in the event of a power grid not being available. (You should add a link here to link to another blog or technical article to learn more about this) 4. Better ROI The cost of the On-grid solar system is lower than other types of solar systems because there are no batteries. It also produces a much higher energy value compared to other types of solar systems. Minor maintenance and reduction of monthly energy bills ensures that the customer receives a ROI of 25 - 30%. This means that the customer earns Rs.25,000 for every 1,00,000 investors in the sun. With these advantages, the grid system is best suited for the customer with a stable grid capacity and low power cuts. Outside homes, even educational institutions, industrial, commercial units include an on-grid system as the system can adapt to diesel generators to provide uninterrupted power.
MODEL
GTI 5KW-M12
Max. Input Power
7500W
Max. Input Voltage
600V
Key Highlights
Real Time Precise MPPT Algorithm for Best Performance.
Wide Input voltage Operating Range.
Plug & Play Easy Installation & Maintenance.
IP65 for Free Site Selection.
Reactive Power Capability & Self power Reducer when over Frequency.
Product Features (6)
LCD+LED Display, interface Selection.
Wi-Fi/RS485 for more flexible configuration.
System Monitoring, Low Maintenance Cost
Max 07.2% Efficiency.
Intelligent Grid Management.
Zero Export to grid kit (Optional).
Specifications
| MODEL | GTI 5KW-M12 |
| Max. Input Power | 7500W |
| Max. Input Voltage | 600V |
| MPPT Voltage Range | 80V-550V |
| Max. Input Current per MPPT | 15A/15A |
| No. of MPPT/String per MPPT | 2/1 |
| Input Terminal Type | MC4 |
| Rated Power / Max. AC Power | 5000W/5500VA |
| Max O/P Current | 25A |
| Nominal Frequency (Hz) | 50Hz/60Hz |
| 50Hz/60Hz | 50Hz/60Hz |
| Max. Efficiency (DC/AC) | Max. Efficiency (DC/AC) |
| Operating Temperature | Operating Temperature |
| Degree of Protection/Topology | IP65 | Transformer-less |
| Self Consumption at Night | < 1W |
Category: Solar Inverter